Dziś jest piątek, 29.05.2020, imieniny Marii Magdaleny, Teodozji
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Grąbków » Aktualności » Akcja Reanimacja

Akcja Reanimacja

Akcja Reanimacja

Dnia 28 listopada bieżącego roku spotkało się pięciu ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej, będących druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Grąbkowie.

Każdy wie, że pamięć bywa ulotna, więc takie ważne rzeczy jak udzielanie pierwszej pomocy trzeba sobie przypominać. Pierwsza pomoc to szeroki temat. Na początek troszkę przynudzę.

Każdy kto chce zostać takim ratownikiem musi odbyć kurs pochłaniający - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy- 66 godzin i kończy się egzaminem. Egzamin przed komisją, w której zazwyczaj uczestniczy egzaminator wojewódzki. Taki ratownik ma powielany egzamin co 3 lata.

…i tu robi się mało wesoło – nie ma opcji zapamiętać przez taki czas, tak wielu informacji. To spotkanie uświadomiło nam to doskonale. Podstawowe czynności są jak jazda na rowerze – nie zapomni się nigdy, ale jest wiele ważnych, a umykających (np. prawidłowe tętno niemowlaka). Drugi problem możnaby zatytułować „gdzie to kur… jest!” czyli operowanie torbą medyczną PS-1. Torba zawiera mnóstwo „drobiazgów” ratujących życie, ale z uwagi na ich ilość, presje czasu reakcji i ulotną ludzką pamięć –trzeba się spotykać i tą torbę po prostu odwiedzać. Nie ma innego wyjścia – i tu apel do druhów ratowników - ODWIEDZAJCIE TĘ TORBĘ! <tu wyrazy uznania dla Larego za pomysł>

Wracając do sedna udzielania pierwszej pomocy pozwolę sobie przedstawić prostą instrukcje udzielania pierwszej pomocy, tak prostą, że nawet wybitnie odporni na wiedze mogą uratować komuś życie:

  1. Pamiętaj że masz obowiązek pomóc. Nasze prawo pod tym względem karze za nieudzielenie pomocy i nakładając ten obowiązek daje możliwości. Na przykład w ramach konieczności wyższej, teoretycznie możesz (w przypadku odmowy udzielenia pomocy i braku innej możliwości) zarekwirować czyjąś fure, przetransportować rannego do szpitala – i bezzwłocznie zgłosić się do najbliższego posterunku Policji w celu złożenia wyjaśnień.
  2. Sprawdź czy jest bezpiecznie – dobry ratownik to żywy ratownik. Jeśli wybiegniesz w nagłym odruchu na środek ulicy to zamiast ratowanej osoby będzie dwóch poszkodowanych. Tylko nam roboty narobisz!
  3. Powiadom innych. Jeśli wiesz jak zbadać tętno i oddech to stanowczo zwróć się do innej osoby aby zadzwoniła na numer alarmowy (teoretycznie 112) 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe i każ przyłożyć sobie telefon do ucha lub włączyć tryb głośnomówiacy. Jeśli nie potrafisz badać to po prostu tylko dzwoń. Teraz ważna rzecz, czyli to co powiedzieć: imię i nazwisko, miejsce zdarzenia, opis sytuacji.
  4. Nie rozłączaj się z dyspozytorką/dyspozytorem –powiedzą ci co robić dalej.

To powyżej to uproszczony schemat, który każdy powinien znać.

Osobiście chciałbym rozwinąć pomysł wyżej wymienionego Larego i ustanowić takie spotkania co pół roku i umieszczać je w rubryce wydarzenia naszej strony net. Jeśli kogokolwiek będzie interesowała tematyka pierwszej pomocy będzie mógł nas odwiedzić i otrzeć się trochę o katastroficzne scenki.

Jednym z elementów egzaminu (najprostszym) jest rozwiązanie testu, jeśli ktoś ma ochotę się z nim zmierzyć to zapraszam:

Test pisemny ratownika

P.S. Dziękuje Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie za fantoma. W podziękowaniu postaram się przekazać troszkę więcej wiedzy uczniom.


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności